RESULTS | LYDIARD PARK | SWINDON | 2 NOV 2014

British Nordic Walking Challenge Series

LYDIARD PARK | SWINDON | 2 NOV 2014

Position Course Forename Surname Gender Race No. Cum Time Split time Team
1 5K Women Pam Lucas F 117 0:42:15.2     Gemini Outdoor
2 5K Women Lucy Cull F 124 0:43:01.5     Bristol Nordic Walking
3 5K Women Margaret Brady F 116 0:44:02.5     Gemini Outdoor
4 5K Women Susan Clarke-Cox F 127 0:44:03.1      
5 5K Women Philippa Higgins F 129 0:44:31.0     Bristol Nordic Walking
6 5K Men James Smith M 135 0:46:27.4      
7 5K Women Matilde Archetti F 123 0:46:30.1     ANWI Italy
8 5K Men Stefano Ben M 122 0:46:31.3     ANWI Italy
9 5K Women Mina Blythe F 126 0:48:02.1     Bristol Nordic Walking
10 5K Women Margaret Green F 119 0:48:17.6     Surrey Strides
11 5K Women Beate Shreeves F 134 0:49:16.4      
12 5K Men Simon Foss M 133 0:50:44.1      
13 5K Women Lindsey Price F 128 0:50:47.6     Neath Striders
14 5K Men Rob Price M 125 0:50:48.7     Neath Striders
15 5K Women Sue Horton F 121 0:59:11.4     The Horton Harriers
16 5K Women Jane Rawson F 118 0:59:11.7      
17 5K Women Olive Davis F 131 0:59:20.1     Gemini Outdoor
18 5K Women Catherine Ginn F 120 0:59:43.3     Surrey Striders
Position Course Forename Surname Gender Race No. Cum Time Split Time Team
1 10K Men Alvyn Bysouth M 39 1:11:08.1 0:35:55.7    
2 10K Women Helen Evans F 95 1:15:10.8 0:37:38.3   Gemini Outdoor
3 10K Women Louise Dymock F 88 1:16:05.6 0:38:29.6   Oxfordshire Fitness
4 10K Women Lisa Young F 81 1:16:06.6 0:38:31.4   Oxfordshire Fitness
5 10K Women Lynn Pickering F 96 1:16:25.9 0:39:02.0    
6 10K Women Jo Blackshaw F 41 1:19:26.1 0:39:44.2    
7 10K Women Sally Anne Salter F 79 1:19:59.6 0:40:14.0   Sally's Nordic Walkers
8 10K Men Keith Burton M 66 1:20:53.9 0:41:08.6   Gemini Outdoor
9 10K Women Jo Jones F 83 1:21:13.1 0:40:38.3   Oxfordshire Fitness
10 10K Women Julie Burniston F 90 1:21:21.3 0:40:35.6   Midlands nordic walking
11 10K Men Dave Stephens M 86 1:21:37.1 0:40:38.0   New Forest Nordic Walking
12 10K Women Anna Barnett F 103 1:21:38.0 0:41:09.1    
13 10K Women Sabine Bartelt F 99 1:21:44.5 0:40:45.4    
14 10K Women Philippa Sanders F 34 1:21:53.0 0:41:21.3    
15 10K Women Viv Setchell F 84 1:22:02.4 0:40:02.6   Oxfordshire Fitness
16 10K Women Fiona Woodruffe F 40 1:22:47.5 0:39:55.7    
17 10K Women Jane Bradley F 82 1:23:20.2 0:41:35.0   Oxfordshire Fitness
18 10K Women Yvonne Gould F 62 1:23:25.6 0:41:36.8    
19 10K Men Graham Jackson M 53 1:23:51.8 0:42:27.7   Sally`s Nordic Walkers
20 10K Women June Exley F 104 1:23:53.9 0:41:56.0    
21 10K Women Jocelyne Brown F 105 1:23:55.2 0:41:57.5    
22 10K Women Alison Rudin F 92 1:23:55.4 0:41:18.8   New Forest Nordic Walking
23 10K Men Marcus Easterling M 102 1:24:20.0 0:41:59.1    
24 10K Women Becky Wells F 54 1:24:20.6 0:42:34.4   New Forest Nordic Walking
25 10K Women Emma Overson F 107 1:24:23.9 0:41:58.9    
26 10K Men David Jupe M 73 1:24:36.7 0:42:48.8    
27 10K Women Linda Barron F 43 1:25:36.5 0:42:40.1   New Forest Nordic Walking
28 10K Men Hamish Willis M 36 1:25:43.2 0:44:16.2    
29 10K Men Bradley Blake M 32 1:25:45.0 0:44:15.1    
30 10K Women Fiona Burton F 65 1:25:55.5 0:43:22.3   Gemini Outdoor
31 10K Women Barbara Robinson F 91 1:25:58.3 0:42:58.3   Gemini Outdoor
32 10K Women Heidi Smith F 106 1:26:09.5 0:42:55.6    
33 10K Men Tim Perkins M 85 1:26:21.0 0:43:45.3    
34 10K Men Charles Unvala M 98 1:26:38.5 0:42:24.5    
35 10K Women Mel Gould F 101 1:26:52.5 0:43:08.0    
36 10K Men John Simpson M 49 1:27:05.3 0:43:56.2   Gemini Outdoor
37 10K Men Terry Knight M 71 1:28:10.9 0:44:02.4   Surrey Striders
38 10K Women Lisa Gembarski F 45 1:28:23.4 0:43:07.1   Old Town Nordic Walking
39 10K Women Julia Halliwell F 70 1:28:29.1 0:44:21.3   Surrey Striders
40 10K Women Frankie Dean F 58 1:29:12.8 0:44:44.5   Old Town Nordic Walking
41 10K Women Liz Jaffray F 67 1:29:13.5 0:44:46.6   Old Town Nordic Walking
42 10K Women Sally Vonka F 68 1:29:20.9 0:44:37.0    
43 10K Women Hatti Bell F 63 1:29:21.3 0:44:36.4    
44 10K Women Lisa Griffiths F 80 1:29:38.5 0:43:40.4   Sally's Nordic Walkers
45 10K Women Sarah Thorneycroft F 51 1:29:39.1 0:43:42.7   Sally's Nordic Walkers
46 10K Women Joe Mairura F 56 1:30:28.3 0:45:14.5   Midlands nordic walking
47 10K Women Libia Gomez-Jupe F 74 1:30:37.6 0:45:18.3    
48 10K Women Simone Franklin F 27 1:31:09.0 0:46:02.0    
49 10K Women Magge Mairura F 94 1:31:21.6 0:45:47.0   Midlands nordic walking
50 10K Women Linda Chetwynd F 78 1:31:47.9 0:45:30.1   Bristol Nordic walking
51 10K Women Heather Kennedy F 61 1:31:55.3 0:44:59.8   Surrey Striders
52 10K Women Karin Abraham F 52 1:32:19.1 0:45:34.6   Bristol Nordic Walking
53 10K Women Claire Fleming F 77 1:32:40.0 0:45:45.1    
54 10K Women Deirdre Jaryczewski F 75 1:32:53.4 0:45:36.4   Bristol Nordic Walking
55 10K Women Elke Schalipp-Gruss F 89 1:33:05.8 0:46:21.0   Philippa Sanders
56 10K Men Terence Barwell M 64 1:33:26.8 0:46:37.5   Old Town Nordic Walking
57 10K Men Michael Walters M 59 1:34:17.1 0:47:27.3   Old Town Nordic Walking
58 10K Women Muriel French F 100 1:34:22.8 0:47:29.0    
59 10K Women Antonia Holt F 46 1:34:24.1 0:47:30.5   Old Town Nordic Walking
60 10K Men Robert Leder M 97 1:38:43.7 DNR    
61 10K Women Michelle Leder F 42 1:38:45.7 0:48:14.3    
62 10K Women Susan Richards F 55 1:42:59.1 0:50:49.8    
63 10K Women Catherine Rhodes F 47 1:43:00.8 0:50:49.5   Walk Kernow
64 10K Women Susanne Webb F 57 1:43:27.5 0:48:30.8   Old Town Nordic Walking
65 10K Women Elizabeth Charnley F 38 1:43:46.3 0:48:52.8    
66 10K Women Gill Chapman F 93 1:44:23.2 0:51:53.3   Gemini Outdoor
67 10K Women Karen Comber F 44 1:49:41.7 0:51:12.1    
68 10K Women Jane Cook F 76 1:49:43.8 0:51:13.8    
DNF 10K Women Emma Ruffle F 31 DNF 0:44:20.5    
DNF 10K Women Kate Mahatme F 35 DNF      
DNF 10K Women Helen Baldwin F 72 DNF 0:59:01.8   Old Town Nordic Walking
DNF 10K Women Sarah Walters F 37 DNF 0:41:15.0   Old Town Nordic Walking
                   
Position Course Forename Surname Gender Race No. Cum Time Split Time Team
1 20K Men Gareth Davies M 2 2:31:21.5 0:37:59.8 1:14:55.8 No team
2 20K Men Simon Jones M 25 2:32:30.1 0:37:17.6 1:16:15.1 Gemini Outdoor
3 20K Men Neil Bray M 13 2:32:40.8 0:37:40.6 1:16:56.1  
4 20K Women Vicky Welsh F 3 2:32:52.4 0:38:52.7 1:15:23.0  
5 20K Women Katharine Green F 4 2:32:53.6 DNR 1:15:24.9  
6 20K Women Sue Burnett F 24 2:37:09.6 0:38:32.6 1:17:28.2  
7 20K Women Roy Pentecost M 8 2:39:40.8 0:40:22.6 1:16:17.2 Gemini Outdoor
8 20K Men Stephen Young M 6 2:40:24.3 0:40:11.0 1:19:34.7  
9 20K Women Cheryl Young F 5 2:40:27.6 0:40:11.0 1:19:35.4  
10 20K Women Kathy Sharp F 12 2:40:35.2 0:40:41.8 1:18:45.7  
11 20K Men Kevin Bartlett M 10 2:42:47.3 0:41:59.9 1:19:06.1 Gemini Outdoor
12 20K Men Colin Currigan M 14 2:44:53.8 0:41:07.6 1:22:24.5  
13 20K Men Steve Windsor M 22 2:47:07.3 0:43:22.1 1:19:32.5 Bristol Nordic Walking
14 20K Women Nicole Kissun F 20 2:47:45.5 0:41:54.5 1:23:03.8 Surrey Striders
15 20K Women Andrea Selley F 16 2:48:34.3 0:41:55.5 1:23:18.5 Surrey Striders
16 20K Women Jane Houston F 18 2:50:52.8 0:42:38.6 1:23:24.6 Surrey Striders
17 20K Men Alan Burke M 19 2:51:54.4 0:43:30.3 1:23:52.5 Surrey Striders
18 20K Men David Wood M 15 2:54:22.1 0:44:08.6 1:21:05.8 Gemini Outdoor
19 20K Men Tony Pettitt M 7 2:55:28.4 0:45:13.0 1:23:34.5  
20 20K Men Roger Thomas M 17 3:10:31.8 0:46:40.6 0:48:18.8 Surrey Striders
21 20K Women Maureen Ruddock F 9 3:10:45.6 0:49:35.2 1:31:03.7