Challenge Series Results | Margam Park | South Wales | 26 June 2016

Position Course Name Gender Race No. Total Time Split Time Split Time Split Time Split Time Team Counter Team time
1 5 km Women Louise Dymock F 125 00:38:31         Oxfordshire Fitness    
2 5 km Men Colin Veal M 100 00:40:55         Bristol Nordic Walking 1  
3 5 km Women Valerie Evans F 130 00:40:59              
4 5 km Women Hilary Rowe F 105 00:42:17         Bristol Nordic Walking 2  
5 5 km Women lucy cull F 102 00:42:38         Bristol Nordic Walking 3  
6 5 km Women Emily Dymock F 124 00:42:44         Oxfordshire Fitness    
7 5 km Men Michael J Jefferies M 121 00:43:13         Neath Striders 1  
8 5 km Women Philippa Higgins F 103 00:44:21         Bristol Nordic Walking 4 02:50:11
9 5 km Men John Piper M 117 00:45:03         Neath Striders 2  
10 5 km Women Tina Boddington F 123 00:45:05         Midlands Nordic Walking    
11 5 km Women Deirdre Jaryczewski F 104 00:45:54         Bristol Nordic Walking    
12 5 km Women Yvonne McCarthy F 122 00:46:28         Newark Nordics    
13 5 km Men William Frankland M 119 00:47:18         Neath Striders 3  
14 5 km Men Robert Price M 115 00:48:19         Neath Striders 4 03:03:53
15 5 km Men Calum Llewellyn M 106 00:50:42         Grandma's Gang    
16= 5 km Women Adele Stuart F 110 00:51:38         Maggie's Swansea 1  
16= 5 km Men Michael Ward M 113 00:51:38         Maggie's Swansea 2  
18 5 km Women Rebecca Bennett F 114 00:51:54         Maggie's Swansea 3  
19 5 km Men David Lewis M 111 00:52:35         Maggie's Swansea 4 03:27:45
20 5 km Women Diana Rees F 118 00:53:10         Neath Striders    
21 5 km Women Karen Jackson F 120 00:53:51         Neath Striders    
22= 5 km Women Kayla Chellew F 108 00:54:47         Grandma's Gang    
22= 5 km Men Louis Smith M 127 00:54:47         Staffordshire Nordic Walk    
24= 5 km Women Heidi Smith F 126 00:55:44         Staffordshire Nordic Walk    
24= 5 km Men Ben Carnes M 128 00:55:44         Staffordshire Nordic Walk    
26 5 km Women Jill Hopkins F 136 00:56:26         Perterston Nordic    
27 5 km Women Helen Cahill F 134 00:56:28         Perterston Nordic    
28 5 km Women Elizabeth Wills F 135 00:56:32         Perterston Nordic    
29 5 km Women Claudette Ward F 112 01:04:48         Maggie's Swansea    
30 5 km Women Summer England F 133 01:05:43              
31 5 km Women Jill Steed F 132 01:05:49              
32 5 km Men Ieuan Patton M 107 01:24:22         Grandma's Gang    
33 5 km Women Lindsey Price F 116 01:24:44         Neath Striders    
1 10 km Men David McCarthy M 56 01:16:33 00:38:27       Newark Nordics    
2 10 km Women Victoria Cassely F 40 01:17:31 00:38:16       Bristol Nordic Walking 1  
3 10 km Men Guy Stevenson M 63 01:17:59 00:38:56       Poles Apart Nordicers    
4 10 km Women Rowena Clements F 74 01:19:58 00:39:32            
5 10 km Men Ron Green M 54 01:20:06 00:40:57       Havering Nordic Walkers    
6 10 km Men Ian Lawrence M 57 01:20:26 00:39:32       Newark Nordics    
7 10 km Women Melissa Bainbridge F 46 01:23:25 00:41:10       Bristol Nordic Walking 2  
8 10 km Women Helga Coburn F 71 01:23:42 00:40:53            
9 10 km Men Jake Peggs M 41 01:23:43 00:41:28       Bristol Nordic Walking 3  
10 10 km Women Lorna Hutchinson F 55 01:24:30 00:41:10       Havering Nordic Walkers    
11 10 km Women Ruth Taylor F 72 01:26:20 00:42:21       Bristol Nordic Walking 4 05:30:59
12 10 km Women Antonia Macaro F 42 01:26:21 00:42:17       Bristol Nordic Walking    
13 10 km Women Emma Ruffle F 61 01:28:46 00:43:27       North Somerset/The Body W 1  
14 10 km Women Caroline Haggerty F 62 01:33:40 00:46:08       North Somerset/The Body W 2  
15 10 km Men Graham Dixon M 73 01:34:08 00:46:31            
16 10 km Women Karin Abraham F 45 01:36:49 00:48:20       Bristol Nordic Walking    
mp 10 km Women Debbie Furlong F 44 01:36:53 00:48:19       Bristol Nordic Walking    
17 10 km Women Chris Burton F 58 01:36:58 00:48:21       North Somerset/The Body W 3  
18= 10 km Women Amy Butter F 39 01:39:19 00:48:47       Bristol Nordic Walking    
18= 10 km Women Beverley Capel F 64 01:39:19         The Wanderers 1  
20 10 km Women Claire Jones F 66 01:40:08         The Wanderers 2  
21 10 km Men Coral Rosa Ashby M 67 01:40:12 00:49:33       The Wanderers 3  
22 10 km Women Cheryl Gibbons (F) F 0 01:40:17 00:49:31       The Wanderers 4 06:39:56
23 10 km Men Lawrence Coburn M 70 01:40:19 00:43:32            
24 10 km Women Lynda Sloane F 60 01:42:17 00:50:45       North Somerset/The Body W 4 06:21:41
25 10 km Women Hazel Sowdon F 59 01:42:19 00:50:43       North Somerset/The Body W    
26 10 km Women Ian Clegg F 75 01:50:09 00:55:19            
27 10 km Women Sylvaine Clegg F 76 01:50:10 00:55:17            
28 10 km Women Margaret Griffiths F 31 01:50:34 00:54:16       Barefoot Studio 1  
29 10 km Women Theresa Yorke-Wade F 36 01:50:38 00:54:17       Barefoot Studio 2  
30 10 km Women Margaret Williams F 47 02:00:30 01:00:56       Caerphilly Nordic Walks 1  
31 10 km Women Tracy Rowlands F 48 02:00:37 01:01:03       Caerphilly Nordic Walks 2  
32 10 km Women Mary Louise Garland F 51 02:00:38 01:01:02       Caerphilly Nordic Walks 3  
33 10 km Women Esther Apoussidis F 50 02:00:50 01:01:02       Caerphilly Nordic Walks 4 08:02:35
34 10 km Women Cheryl Campbell F 53 02:01:03 01:02:34       Ed Woolley    
35 10 km Women Linda Jones F 52 02:01:54 01:02:34       Caerphilly Nordic Walks    
36 10 km Men Edward Woolley M 49 02:05:20 01:01:06       Caerphilly Nordic Walks    
37 10 km Women Soultana Kirtsi F 38 02:06:49 01:02:04       British Nordic Walking    
38 10 km Men Charilaos Minas M 37 02:06:59 01:02:02       British Nordic Walking    
39 10 km Women Judy Powell F 32 02:13:52 01:03:29       Barefoot Studio 3  
40 10 km Women Norma Bond F 35 02:13:57 01:03:29       Barefoot Studio 4 08:09:01
1 21 km Women Vicky Welsh F 5 02:38:32 00:44:47 01:22:47 02:00:44   Bristol Nordic Walking    
2 21 km Women Sabine Bartelt F 12 02:56:30 00:08:27 00:49:44 01:30:57 02:12:58 Poles Apart Nordicers    
3 21 km Men Paul Griffiths M 2 03:02:38 00:54:00 02:19:12     Barefoot Studio    
4= 21 km Women Rosemarie Brown F 10 03:06:43 00:08:34 00:52:08 01:36:48 02:21:37 Off-Piste    
4= 21 km Men Mike Brown M 11 03:06:43 00:08:34 00:52:06 01:36:45 02:21:37 Off-Piste    
6 21 km Women Ruth Jones F 9 03:09:59 00:08:32 00:52:26 01:36:55 02:22:02 Off-Piste    
7 21 km Women Charlotte Torres F 3 03:12:27 00:08:28 00:52:44 01:38:53 02:25:43 Barefoot Studio    
8 21 km Women Marie Hiranthi Gardner F 1 03:14:28 00:08:55 00:54:53 02:26:53   Barefoot Studio    
9 21 km Men Jason England M 6 03:27:36 00:09:08 00:57:47 01:45:33 02:36:16      
10 21 km Women Catharine England F 7 03:27:39 00:09:10 00:57:41 01:45:36 02:36:18      
11 21 km Women Siân Harris F 14 03:35:47 00:09:11 00:57:40 01:48:12 02:41:05 Off Piste