Challenge Series Results | Margam Park | South Wales | 2 July 2017

Position Course Name Total Time Split Time Split Time Split Time Split Time Team Counter Team time
1 5 km Men Michael Downes 00:36:41         Staffordshire Nordic Walk    
2 5 km Men David Sharpe 00:39:08         Rutland Nordic WalkIt! 1  
3 5 km Women Valerie Evans 00:41:07              
4 5 km Women Heather Sharpe 00:41:14         Rutland Nordic WalkIt! 2  
5 5 km Women Diane Shepherd 00:41:50         Rutland Nordic WalkIt! 3  
6 5 km Men Marcus Easterling 00:42:16         Bristol Nordic Walking 1  
7 5 km Men George Shepherd 00:42:44         Rutland Nordic WalkIt! 4 02:44:56
8 5 km Men Geoffrey Newman 00:45:25         Bristol Nordic Walking 2  
9 5 km Men Donald Branch 00:46:48         Bristol Nordic Walking 3  
10 5 km Women Jane Davies 00:49:52         Bristol Nordic Walking 4 03:04:21
11 5 km Men Charles Beaton 00:49:57         Bristol Nordic Walking    
12 5 km Women Beate Shreeves 00:50:37         Bristol Nordic Walking    
13 5 km Women Sandra Richens 00:51:23         Espirt Nordic Walking Swindon    
14 5 km Men Alan Sockett 00:52:53         Human-Nature Escapes CIC    
15 5 km Women Debbie Harvey 01:05:29         Pilates Esprit    
N/C 5 km Women Catherine Hughes 01:12:01         British Nordic Walking    
   
1 10 km Men Andrew Omer 01:17:26 00:37:57            
2 10 km Women Paula Waring 01:17:48 00:38:05            
3 10 km Women Melissa Bainbridge 01:24:33 00:41:17       Bristol Nordic Walking 1  
4 10 km Men Barry Williams 01:25:38 00:42:05       Newark Nordics    
5 10 km Men Alan Hooper 01:28:21 00:43:23       Barefoot Studio 1  
6 10 km Women Hilary Rowe 01:28:55 00:44:20       Bristol Nordic Walking 2  
7 10 km Women Fiona Carter 01:29:42 00:43:54       Bristol Nordic Walking 3  
8 10 km Women Kath Bowen 01:31:54 00:45:29       Valleys Nordic walking 1  
9 10 km Women Libby Martin-Jones 01:33:04 00:45:14       Barefoot Studio 2  
10= 10 km Women Katherine Price 01:33:04 00:45:13       Barefoot Studio 3  
10= 10 km Women Hazel Sowdon 01:33:19 00:45:55       NORTH SOMERSET NORDIC WALKING 1  
12 10 km Women Charlotte Johnson 01:34:59 00:47:49       Valleys Nordic Walking 2  
13 10 km Women Sian Harris 01:35:51 00:47:54       Valleys Nordic Walking 3  
14 10 km Men kenneth holland 01:36:17 00:48:00       Havering Nordic Walkers    
15 10 km Women Nancy Holland 01:36:18 00:48:01       Havering Nordic Walkers    
16 10 km Women Kate Vantreen 01:36:39 00:47:31       Bristol Nordic Walking 4 05:59:49
17 10 km Women Caroline Haggerty 01:37:26 00:46:52       NORTH SOMERSET NORDIC WALKING    
18= 10 km Men Kevin Haggerty 01:37:26 00:46:53       NORTH SOMERSET NORDIC WALKING 2  
18= 10 km Women Margaret Griffiths 01:37:59 00:48:54       Barefoot Studio 4 06:12:28
20 10 km Women EMMA RUFFLE 01:41:09 00:49:12       NORTH SOMERSET NORDIC WALKING 3  
21 10 km Women Chris Burton 01:42:43 00:50:35       NORTH SOMERSET NORDIC WALKING 4 06:34:37
22 10 km Women Pauline Curtis 01:47:01 00:52:09       Pauline's Nordic Walkers 1  
23 10 km Women Marion Reid 01:47:07 00:52:15       Pauline's Nordic Walkers 2  
24 10 km Men Paul Sellick 01:47:12 00:52:19       Pauline's Nordic Walkers 3  
25 10 km Women Lisa Wall 01:49:44 00:55:53       Valleys Nordic Walking 4 06:32:28
26 10 km Men Nick Wall 01:49:59 00:56:04       Valleys Nordic Walking    
27 10 km Women Louise Gillies 01:50:16 00:55:42       Team Sloth    
28 10 km Women Jana Witt 01:50:22 00:55:49       Team Sloth    
29 10 km Women Yvonne Mackeson 01:51:05 00:54:19       Pauline's Nordic Walkers 4 07:12:25
30 10 km Women Gill Moore 01:51:42 00:53:38       NORTH SOMERSET NORDIC WALKING    
31 10 km Women Dana Whawell 01:55:19 00:56:10       Oxfordshire Fitness    
32 10 km Women Claire Pool 01:55:21 00:56:13       Oxfordshire Fitness    
33 10 km Women Liz Newcomb 01:58:36 00:55:42            
34 10 km Women Joyce Wills 02:00:14 00:59:03       Neath Striders    
35 10 km Women Jean Wills 02:00:19 00:59:08       Neath Striders    
36 10 km Women Chitra Ganesan 02:00:45 00:56:51       Barefoot Studio    
37 10 km Women Amy Doore 02:00:50 00:59:50       Barefoot Studio    
38 10 km Women Natalie Bloomfield 02:09:44 01:01:41       Valleys Nordic Walking    
39 10 km Women Soultana Kirtsi 02:11:36 01:12:29            
DNF 10 km Men Charilaos Minas 01:17:05 01:12:26            
   
1 21 km Men Charles Drewe 02:30:27   00:41:03 01:16:33 01:53:20 The Fitness Practice    
2 21 km Men Rob Ferguson 02:38:16   00:43:06 01:21:05 01:59:17 Bristol Nordic Walking    
3 21 km Women Valerie Weaver 02:48:14 00:08:05 00:46:45 01:26:15 02:06:33 Barefoot Studio    
4 21 km Women Susan Gullick 02:59:29 00:10:24 01:00:43 01:58:02 01:58:13      
5 21 km Men Heathley Clarke 03:03:24   00:24:41 01:19:20 02:10:12 Nordic Fitness UK    
6 21 km Men Paul Griffiths 03:06:17   00:51:03   02:21:18 Barefoot Studio    
7 21 km Women Paula Clarke 03:12:28 00:08:59 00:52:56 01:37:33 02:23:26      
8 21 km Women Victoria Cassely 03:14:25 00:08:35 00:52:41 02:26:02   Bristol Nordic Walking    
9 21 km Women Heather Carrigan 03:14:38 00:09:16 00:53:17 02:26:36   Bristol Nordic Walking    
10 21 km Men Charles Allen 03:30:56 00:10:14 01:01:17 01:51:25 02:40:42      
11 21 km Men Anne Robinson 03:36:53 00:10:20 01:00:09 01:50:51   Oxfordshire Fitness    
12 21 km Women Sheelagh Byrne 03:36:57 00:10:18 01:00:13 01:50:49 02:42:22 Oxfordshire Fitness