Challenge Series Results | Black Park | Bucks | 16 October 2016

Position Course Name Total Time Split Time Split Time Split Time Split Time Team Counter Team time
1 5 km Women Louise Dymock 00:36:26         Oxfordshire Fitness 1  
2 5 km Men Michael Jefferies 00:37:32         Neath Striders    
3 5 km Women Lisa Young 00:37:45         Oxfordshire Fitness 2  
4 5 km Women Virginia Buls 00:38:25         Nordic Walking with Virginia Buls    
5 5 km Women Caroline Lammie 00:38:27         Nordic Walk it! 1  
6 5 km Women Sarah Talbot 00:38:44         Poles Apart Nordicers    
7 5 km Men Marcus Easterling 00:39:11         Bristol Nordic Walking    
8 5 km Men George Shepherd 00:40:32         Nordic Walk it! 2  
9 5 km Women Jo Swain 00:40:38         Nordic Walk it! 3  
10 5 km Women Helen Russell 00:40:39         Nordic Walk it! 4 02:40:16
11 5 km Women Hilary Rowe 00:41:49         Bristol Nordic Walking    
12 5 km Men Graham Wells 00:42:14         Oxfordshire Fitness 3  
13 5 km Women Pauline Curtis 00:42:22              
14 5 km Women Emily Dymock 00:42:45         Oxfordshire Fitness 4 02:39:10
15 5 km Women Heidi Smith 00:43:39              
16 5 km Men Geoffrey Newman 00:44:00         Bristol Nordic Walking    
17 5 km Women Yvonne McCarthy 00:44:25         Newark Nordics    
18 5 km Women Lisa Drewe 00:46:16         The Fitness Practice    
19 5 km Women Cecily Robertson 00:46:19              
20 5 km Women Paula Allen 00:46:31         Pilates Esprit 1  
21 5 km Men Michael Ellwood 00:47:40         Oxfordshire Fitness    
22 5 km Women Diana Sims 00:47:54         Pilates Esprit 2  
23 5 km Women Sandra Richens 00:48:29         Pilates Esprit 3  
24 5 km Women Penny Vickery 00:48:31         Pilates Esprit 4 03:11:25
25 5 km Women Dana Whawell 00:51:25         Oxfordshire Fitness    
26 5 km Men Louis Smith 00:52:24              
27 5 km Women Debbie Harvey 00:56:00         Pilates Esprit    
                     
1 10 km Men Robert King 01:09:08 00:35:03       Nordic Walk it! 1  
2 10 km Men Dave Crooks 01:12:24 00:36:22       Nordic Walk it! 2  
3 10 km Men Guy Stevenson 01:12:36 00:35:53       Poles Apart Nordicers 1  
4 10 km Women Jane Thomas 01:13:41 00:36:44        Nordic Walking Watford    
5 10 km Women Paula Waring 01:14:34 00:36:41       Elaine Kearnes walk 2 fit    
6 10 km Women Jo Douglas 01:15:48 00:37:43       Nordic Walk it! 3  
7 10 km Men David McCarthy 01:16:18 00:36:43       Newark Nordics    
8 10 km Women Lynn Pickering 01:16:28 00:38:10       Poles Apart Nordicers 2  
9 10 km Men Ian Lawrence 01:16:55 00:37:56       Newark Nordics    
10 10 km Men Ron Green 01:18:14 00:39:48       Havering Nordic Walkers 1  
11 10 km Women Carol Dent 01:18:33 00:39:30       Nordic walking NW    
12 10 km Women Joy Kellaway 01:18:42 00:39:56       Nordic Fitness with Claire Elizabeth 1  
13 10 km Women Yvonne Gould 01:19:11 00:39:33       Poles Apart Nordicers 3  
14 10 km Women Melissa Bainbridge 01:19:28 00:39:40            
15 10 km Women Rowena Clements 01:19:38 00:40:23       Oxfordshire Fitness 1  
16 10 km Women Catherine Riches 01:20:39 00:40:37       Poles Apart Nordicers 4 05:08:54
17 10 km Women Jane Bradley-Heyes 01:21:12 00:40:49       Oxfordshire Fitness 2  
18 10 km Women Jackie Munns 01:21:13 00:40:51       Oxfordshire Fitness 3  
19 10 km Women Lorna Hutchinson 01:21:30 00:40:29       Havering Nordic Walkers 2  
20 10 km Women Joanne Morley 01:21:33 00:40:31       Midlands Nordic Walking    
21 10 km Women Emma Chan 01:21:41 00:40:42       Nordic Walk it! 4 04:59:01
22 10 km Women Helen Stendall 01:21:58 00:40:43       Poles Apart Nordicers    
23 10 km Women Sarah O`Boyle 01:22:40 00:41:40       Nordic Walk it!    
24 10 km Men Hamish Willis 01:23:34 00:43:38       Hamish Willis Orienteerin    
25 10 km Women Gill Thompson 01:24:48 00:41:31       Oxfordshire Fitness 4 05:26:51
26 10 km Women Helen Worwood 01:25:16 00:42:09       Poles Apart Nordicers    
27 10 km Women Emma Ruffle 01:26:53 00:43:33       the body works/north Some    
28 10 km Women Jane Smale 01:27:14 00:43:34       Nordic Fitness with Claire Elizabeth 2  
29 10 km Women Louise New 01:28:25 00:44:00       Oxfordshire Fitness    
30 10 km Women Linda Glies 01:28:27 00:44:03       Oxfordshire Fitness    
31 10 km Women Caroline Sawbridge 01:29:06 00:44:20       Nordic Fitness with Claire Elizabeth 3  
32 10 km Women Claire Harding 01:29:08 00:44:23       Nordic Fitness with Claire Elizabeth 4 05:44:10
33 10 km Women Susan Cross 01:29:18 00:43:50       Havering Nordic Walkers 3  
34 10 km Men Robert Leder 01:30:07 00:47:08       Thames Valley Nordic Walk 1  
35 10 km Women Rosemary MacColl 01:30:33 00:46:08       Team Bushey Park    
36 10 km Men Simon Chalkley 01:32:04 00:44:58       Fresh Air Nordic Walking    
37 10 km Women Michelle Chalkley 01:32:05 00:44:56       Fresh Air Nordic Walking    
38= 10 km Women Nancy Holland 01:32:37 00:45:25       Havering Nordic Walkers 4 05:41:39
38= 10 km Men Kenneth Holland 01:32:37 00:45:22       Havering Nordic Walkers    
40 10 km Women Janet Biggs 01:32:41 00:46:17            
41 10 km Women Janet Merritt 01:32:43 00:47:11       Thames Valley Nordic Walk 2  
42 10 km Women Halina Nicholson-Smith 01:33:02 00:44:59       Ashdown Nordic    
43 10 km Women Sandra Fernandes 01:34:20 00:46:43       Poles Apart Nordicers    
44 10 km Women Margaret Short 01:34:40 00:47:28       Stride Outdoors 1  
45 10 km Women Trudy Twigg 01:34:43 00:47:31       Stride Outdoors 2  
46 10 km Women K. Groak 01:34:47 00:47:35            
47 10 km Women Sian Harris 01:34:57 00:47:08            
48 10 km Men Tony Clement 01:36:22 00:48:12       Nordic Walking Watford    
49 10 km Women Lesley Frankish 01:36:42 00:48:15       Nordic Walking Watford    
50 10 km Women Sheelagh Byrne 01:37:58 00:49:39       Oxfordshire Fitness    
51 10 km Women Julie Haynes 01:38:00 00:49:40       Oxfordshire Fitness    
52 10 km Women Mary Kirkland 01:38:20 00:48:49       Bushy Park Walkers    
53 10 km Women Pamela Greene 01:40:38 00:48:34       Stride Outdoors 3  
54 10 km Women Roselyne Goetschmann 01:40:42 00:48:36       Stride Outdoors 4 06:30:43
55 10 km Women Anne Robinson 01:44:00 00:51:11       Oxfordshire Fitness    
56 10 km Women Claire Pool 01:44:03 00:51:15       Oxfordshire Fitness    
57 10 km Women Marilyn Buckner 01:44:21 00:49:57       Thames Valley Nordic Walk 3  
58 10 km Men Paul Buckner 01:44:22 00:49:59       Thames Valley Nordic Walk 4 06:31:33
59 10 km Women Vanda Saunders 01:45:37 00:53:34       Stride Outdoors    
60 10 km Women Margaret Widdicombe 01:45:41 00:53:39            
61 10 km Men Charilaos Minas 02:09:33 01:04:44            
62 10 km Women Soultana Kirtsi 02:09:36 01:04:41            
                     
1 21 km Men Mal Walker 02:29:45 00:42:04 01:17:24 01:52:55   Nordic Walk it!    
2 21 km Men Charlie Drewe 02:29:46 00:41:59 01:17:05 01:52:49   The Fitness Practice    
3 21 km Women Vicky Welsh 02:39:53 01:21:00 01:59:15     Bristol Nordic Walking    
4 21 km Women Sabine Bartelt 02:46:31 00:08:16 00:48:40 01:27:56 02:07:19 Poles Apart Nordicers    
5 21 km Women Jenny Flynn 03:03:51 00:08:37 00:49:44 01:33:17 02:18:02      
6 21 km Women Hazel Harkin 03:05:20 00:52:59 01:36:34 02:20:37        
7 21 km Women Emma Davies 03:16:38 00:56:02 01:42:41 02:30:59   Samstix 1  
8 21 km Women Rose Gill 03:16:38 00:09:24 00:55:57 01:42:40 02:30:58 Samstix 2  
9 21 km Women Samantha Pritchard 03:16:42 00:09:22 00:56:08 01:42:37 02:30:55 Samstix 3  
10 21 km Women Ann Saffery 03:26:26 00:09:19 00:55:40 01:43:18 02:38:21 Nordic Walking Watford    
11 21 km Women Catherine Mountford 03:26:29 00:09:21 00:55:47 01:42:36 02:38:17 Nordic Walking Watford    
12 21 km Women Lyn Emerson 03:26:34 00:09:20 00:55:51 01:43:04 02:38:23 Nordic Walking Watford    
13 21 km Men Mike Andrews 03:26:39 00:09:21 00:55:39 01:43:14   Ridgeway Nordic Walking    
14 21 km Women Anne Roques 03:37:49 00:09:40 00:56:59 01:46:58 02:42:15 Samstix 4 13:27:47
15 21 km Women Su Smith 04:03:25 00:11:15 01:18:00 02:14:13 03:12:31 378 Down    
16 21 km Men Kev Brown 04:03:30 00:11:19 01:18:00 02:14:14 03:12:29 378 Down